preskoči na sadržaj

Gimnazija Matija Mesić

Login
Upisi

Dragi osmaši, na linku u prilogu možete pogledati sve što vas zanima o nama i uvjeriti se da je naša gimnazija pravi izbor za vas.

Dobro nam došli!

https://www.srednja.hr/skole/gimnazija-matija-mesic-slavonski-brod/

E dnevnik

Zaštita privatnosti
Priloženi dokumenti:
Politika zastite privatnosti.pdf

2023./2024.
   Školski kurikulum i Godišnji plan i program
Otrovno pero

Pročitajte naš školski list u digitalnom obliku!

http://www.otrovnopero.com.hr/

S Facebooka
Tražilica
Škola pod povećalom
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 11. 10. 2012.

Ukupno: 808082
MATURANTI

Brošura „Državnom maturom“ do fakulteta - vodič za učenike završnih razreda četverogodišnje srednje škole!

 

Psihološki kutak
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako govoriti da bi nas djeca čula i kako ih slušati da bi nam govorili
Autor: Jelena Rukavina, 11. 5. 2023.

Iako nisu izravno pogođena, mnoga će se djeca i njihovi roditelji ovih dana osjećati uznemireno i bespomoćno. Mnogi će biti u nevjerici, neki će možda osjećati intenzivne emocije poput tuge, straha ili ljutnje, biti pojačano razdražljivi ili zbunjeni, nekima će možda biti teško odmaknuti se od razmišljanja o tom događaju ili o onima koje vole, neki će možda teže zaspati…

Ove se promjene mogu i ne moraju dogoditi, i djeci i odraslima, i sve su zapravo uobičajene reakcije na događaje koji su u potpunosti izvan okvira. U većini situacija nestaju s vremenom, bez potrebe za dodatnom podrškom izvan obitelji.

The mental health crisis among children and teens: How parents can help -  Harvard Health


Razgovarajte s djecom, ali još važnije - slušajte ih

Koliko god nam je teško, ovih dana moramo razgovarati o tome s djecom. Ako će tome biti izložena kroz medije ili razgovore s drugima, važno je da budemo uz njih kroz ono što proživljavaju.

- Odaberite vrijeme i mjesto kada im je najugodnije razgovarati.

- Budite pokretač razgovora, ali poštujte djetetovu nespremnost da s vama trenutno podijeli svoje misli i emocije.

- Dajte im do znanja da ste tu kada budu imali potrebu razgovarati o tome.​

- Osim slušanja onoga što izgovaraju, pratite i njihovu neverbalnu komunikaciju (izraze lica, boju i ton glasa), pratite njihove emocije i pokušajte ih razumijeti 

- Pitajte ih što su čuli o tome i nježno ispravite pogrešne ideje koje možda imaju.

- Pitajte ih što im je u glavi i srcu kada o tome razmišljaju i slušajte ih bez prekidanja.

- Pitajte ih javljaju li im se neka pitanja i pokažite spremnost da odgovorite na pitanja koja imaju, čak i ako ovaj tren nemate sve odgovore.

- Obratite pažnju stvaraju li djeca kroz medijske natpise sliku „nasilnog heroja“. S empatijom sagledajte poziciju sve uključene djece, ali jasno dajte do znanja da nasilje nikada nije rješenje.

- Razgovarajte o tome kako tražiti pomoć kada je djetetu teško ili je žrtva nasilja.

- Kada dođu iz škole, nemojte uvijek pitati (prvo) za ocjene, pitajte ih jednostavno pitanje koje često zanemarujemo: "Kako si?"

𝗝𝗮𝗰̌𝗮𝗷𝘁𝗲 𝗻𝗷𝗶𝗵𝗼𝘃 (𝗶 𝘀𝘃𝗼𝗷) 𝗼𝘀𝗷𝗲𝗰́𝗮𝗷 𝘀𝗶𝗴𝘂𝗿𝗻𝗼𝘀𝘁𝗶

Provodite vrijeme zajedno. Budite nježni i strpljivi jedni prema drugima i prema sebi. Pitajte jedni druge kako ste i što vam je potrebno. Zadržite dnevne rutine koje nam donose osjećaj predvidivosti i sigurnosti.

𝗡𝗲 𝘇𝗮𝗯𝗼𝗿𝗮𝘃𝗶𝘁𝗲 𝗯𝗮𝗿𝗲𝗺 𝗽𝗼𝘃𝗿𝗲𝗺𝗲𝗻𝗼 𝘂𝗴𝗮𝘀𝗶𝘁𝗶 𝗲𝗸𝗿𝗮𝗻𝗲

Već sada svjedočimo izrazitoj medijskoj praćenosti događaja koji je iza nas. Kontrolirajte vrijeme koliko ste izloženi informacijama u medijima. Naša potreba da svijet bude sigurno i smisleno mjesto ovih će dana neke od nas poticati da tražimo još informacija. Međutim, stalna izloženost ovakvim događajima u medijima zapravo može dodatno produbiti našu uznemirenost. Brojne vijesti koje će sada secirati živote uključene djece donose klikove, ali ne donose mir niti pomažu spriječiti buduće tragedije.

Posebno apeliramo na sve da ne zaborave da su 𝘀 𝗼𝗯𝗷𝗲 𝘀𝘁𝗿𝗮𝗻𝗲 𝗯𝗶𝗹𝗮 𝗱𝗷𝗲𝗰𝗮. Ne zaboravimo da odgovornost ne nosi jedna osoba, već društvo. No, ne zaboravimo ni da ovog trena postoje djeca kojoj smo potrebni i koju možemo i trebamo zaštititi.

Ukoliko ste zabrinuti za svoje dijete, potičemo Vas da se bez odgode oslonite na podršku školskog psihologa ili zatražite podršku stručnjaka mentalnog zdravlja izvan škole (u Slavonskom Brodu besplatno psihološko savjetovalište, za koje nije potrebna uputnica, već samo prethodno naručivanje telefonski ili mailom, moguće je ostvariti u sljedećim ustanovama:
- Nastavni zavod za javno zdravstvo BPŽ
- Obiteljski centar Slavonski Brod
- Društvo Crvenog križa Slavonski Brod (trenutno ovu godinu provode projekt "Unaprjeđenje mentalnog zdravalja u svrhu prevencije ovisnosti")

Ako ne možete pronaći kontakte za navedene ustanove, slobodno se obratite školskoj psihologinji koja vam u tome može pomoći.

Izvor: Američka psihološka asocijacija (2019). Helping your children manage distress in the aftermath of a shooting. Preuzeto 11.5.2023. s https://www.apa.org/.../gun-violence.../shooting-aftermath





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju