« Svibanj 2024 »

Likovni kutak
Likovna skupina 2016./2017.
Autor: Jasna Bošković, 12. 4. 2017.

Likovna skupina Gimnazije Matija Mesić  okuplja se  uvijek u vedrom duhu subotom od 10-12 h u učionici 21. ili pak istražuje nove mogućnosti likovnih izričaja u drugim ambijentima.

Upoznali smo se međusobno crtajući jedne druge. Nastali su zanimljivi portreti vrsnih crtača. Potom smo željeli savladati omjere i proporcije crtajući lutka, zahvalnog modela koji se nikad nije potužio na dugo poziranje.  U jesen 2016. šetali smo sunčanim danima brodskim kejom i tragali za lijepim riječnim motivima. Nastali akvareli raznovrsnih faktura u sebe su upili prijepodnevnu toplinu i svjetlost, mirise i boje, te  šušure rijetkih prolaznika. Temperom smo slikali tišinu klaustra franjevačkog samostana i istraživali mogućnosti tonske modelacije i kolorističke modulacije. Kad su dani postali hladniji i  kad su ulice ugostile kišu i vjetar zatražili smo zaklon u sigurnosti učionice Likovne umjetnosti. Gledajući krošnju koja se naginje na prozor stvorili smo na papiru studiju lišća u tonskoj modelaciji, a potom smo na paletu stavili samo čiste boje, prognali bijelu i crnu boju i pogađate;  varirali boje iz vrstu u vrstu u kolorističkoj modulaciji. Kako smo u likovnoj skupini svi velikih otvorenih očiju koje traže nove vizualne izazove posjetili smo izložbu Krunoslava Stojanovskog u Muzeju Brodskog Posavlja u studenom 2016. Upoznajući njegova djela prisjetili smo se raznih umjetničkih izričaja od informela do postmodernizma. Približio se i Božić. Pomogli smo trećim razredima prirediti izložbu i dali naš stvaralački doprinos oblikujući  i oslikavajući rozete i jaslice. Nakon zimskih praznika slijedilo je školsko natjecanje LIK kojem se pridružile dvije članice naše skupine: Tena Spajić iz 4. h. i Doris Stanić iz 3.i. Tena Spajić  podijelila je prvo mjesto što se ponovilo i na županijskom natjecanju. Kad su jenjale razne obveze glede drugih školskih i županijskih natjecanja ponovo smo se okupili na novom zadatku koji je u tijeku; oslikavanju kalendara za 2016./17. za natječaj Galerije Klovićevih dvora u Zagrebu.  U međuvremenu Tena Spajić poslala je uradak u tehnici assemblagea: Portret Josipa Juraja Strossmayera na natječaj za najbolji uradak maturanata  Sveučilišta  Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Drago nam je što možemo podijeliti naša iskustva s Vama, dragi posjetitelji Likovnog kutka. Nadamo se da će naše putovanje kroz likovnost potaknuti i Vas uzeti olovku, kist i papir u ruke kako bi ste stvorili Vaša djela.  Ne zaboravite da su ona  dragocjeni dokument Vašeg trenutka u prostoru, emocija i misli.