Erasmus+ "True colors"
Mobilnost u Bernaldu i Ferrandinu
Autor: Ines Norac, 22. 5. 2023.

Četvero učenika Gimnazije „Matija Mesić“ u Slavonskom Brodu (Anja Vračić, Luka Štefanek, Anamarija Janković i Sven Karić) i  dvoje nastavnika (Biljana Mikić i Jelena Jakovljević) u periodu od 11. do 18. 5. 2023. boravilo je u Italiju u sklopu šeste mobilnosti Erasmus KA 229 projekta True colors. Ovom mobilnošću zaključene su trogodišnje aktivnosti u kojima je sudjelovalo šest škola (dvije iz Italije, te po jedna iz Turske, Sjeverne Makedonije, Rumunjske i Hrvatske).

Tema šeste mobilnosti bila je Put demokracije, a u bogatom programu  koji je uključivao predavanja, radionice, edukativne i sportske igre, razgovor s lokalnim političarima, upoznavanje kulturno-povijesne baštine te običaja lokalne zajednice sudionici su izdvojili obilježja demokratskih sustava, uspoređivali izravnu i posrednu demokraciju, demonstrirali specifičnosti izravne demokracije, analizirali političke sustave te obilježja ustava država sudionica. U razgovoru s lokalnim političarima su upoznali način funkcioniranja vlasti kao i  probleme s kojima se susreću. Kroz izlete i razgledavanja Ferrandine, Bernalde, Metaponta i Matere  osvijestili smo bogatstvo kulturno-povijesne baštine o kojoj svjedoče muzeji, arheološki lokaliteti te brojni ostatci sakralne, stambene i fortifikacijske arhitekture od prapovijesti do danas. Domaćini su se pobrinuli da upoznamo i njihove svakodnevne aktivnosti te se okušamo u lokalnim plesovima kao i izradi tradicionalnim specijaliteta kojima se  ponose i po kojima su nadaleko poznati.  Posebna vrijednost programa bilo je uključivanje djece sa smanjenim mogućnostima (od izbjeglica kroz sportske igre do djece s posebnim potrebama u zajedničkom prigodnom programu predstavljanja škole domaćina).

Jedan je projekt uspješno okončan, međutim iz njega će proizaći novi… Obogaćeni smo za nova znanja, nezaboravna iskustva, sklopljena prijateljstva, svjesni smo osobnog napretka te kako je jedan od predavača rekao demokracija nisu samo prava nego i odgovornost svakog od nas da svojim svakodnevnim djelovanjem, učenjem, stvaranjem, tolerancijom i uvažavanjem različitosti pridonese izgradnji boljeg svijeta.

Jelena Jakovljević, prof.