Objava konačnih rang-lista
Autor: Jelena Rukavina, 18. 7. 2023.

Poštovani maturanti,
Zadnji dan promjene liste prioriteta i brisanja studijskih programa  je 19. srpnja do 13:59 h, a objava konačnih rang-lista je iza 15:00h (
što piše u obavijesti na stranici Postani student od 12. srpnja).

Molim vas još jednom da redovno pratite stranicu Postani student kao i da detaljno proučite sve o prijavama na stranici studij.hr. Prilažem link za navedeno pa proučite dodatno i pogledajte tablicu (idete na "Završavamo četverogodišnju srednju školu" i onda na "Rang liste" itd) https://www.studij.hr/sve-o-prijavama

S obzirom na veliki broj upita i nejasnoća oko konačnih rang lista i brisanja studijskih programa, izdvajam najvažnije s navedenog linka:
Kandidati se mogu UPISATI samo na studijski program za koji su u sustavu NISpVU nakon objave konačnih rang-lista ostvarili pravo upisa (DA) i dobili upisni broj. Dodjelom upisnoga broja za određeni studijski program nastaje obveza kandidata da se upiše na taj studijski program.

Potrebno je obrisati samo one prijavljene studijske programe koje kandidat nema ni u kojemu slučaju namjeru upisati, čak ni onda kada bi ostvario pravo upisa.

Primjer:

Kandidat je prijavio sedam studijskih programa. Ostvario je pravo upisa (DA) na svom 2. prioritetu i dodijeljen mu je upisni broj 1234. Kandidat nije trebao brisati studijski program pod rednim brojem 1 s obzirom da se ne nalazi unutar upisne kvote tog studijskog programa. Čim se kandidatu kraj nekog studijskog programa pojavi najbolji odabir (DA) njegov plasman nije vidljiv na rang-listama nižih prioriteta i takve studijske programe nije potrebno brisati jer on ne zauzima mjesto ostalim kandidatima. Iz ovoga se primjera može vidjeti da se kandidat na svomu 3. i 5. prioritetu nalazi unutar upisne kvote, no s obzirom da se ti studijski programi nalaze ispod najboljeg odabira (DA) nije ih bilo potrebno brisati jer, kao što je već navedeno, na rang-listama nižih prioriteta (svi oni studijski programi ispod najboljeg odabira(DA)) kandidati ne zauzimaju mjesto drugim kandidatima.

Trenutkom objave konačnih rang-lista kandidati stječu pravo upisa na studijski program na kojem se nalaze unutar upisne kvote i za koji im je dodijeljen upisni broj. Jednom objavljene konačne rang-liste su nepromjenjive pa je zbog toga iznimno važno kontinuirano pratiti bodovno stanje i obavijesti na mrežnoj stranici www.postani-student.hr.

Dodjelom upisnog broja za određeni studijski program nastaje obveza kandidata da se upiše na taj studijski program, u suprotnom mu visoko učilište ima pravo zaračunati oportunitetne troškove zbog nepopunjenog upisnog mjesta koji mogu iznositi i do iznosa jednogodišnje školarine.

Ukoliko i dalje imate nedoumice, obratite se Središnjem prijavnom uredu.