Predavanja na temu "Profesionalno usmjeravanje"
Autor: Jasna Bošković, 27. 11. 2015.

Kroz protekli tjedan u našoj školi su organizirana predavanja na temu Profesionalno usmjeravanje za učenike 4. razreda. Predavanja su održale stručne djelatnice Zavoda za zapošljavanje. Na mnoga pitanja su dobiveni odgovori, ali ako postoji još pitanja i dilema ovdje možete preuzeti Vodič za učenike završnih razreda četverogodišnje srednje škole - "Državnom maturom" do fakulteta.

Svrha vodiča za učenike završnog razreda četverogodišnje srednje škole je na što jednostavniji način pružiti sve informacije potrebne za donošenje odluke o tome koji fakultet odabrati. U vodiču su navedeni studijski programi svih sveučilišta i veleučilišta u Republici Hrvatskoj te informacije o uvjetima upisa za pojedini program. Sve informacije navedene u vodiču odnose se na akademsku godinu 2015./2016. pa vas upozoravamo na moguće promjene u podatcima.  Zadnje ažuriranje podataka u vodiču : 13.studeni 2015. godine

Fakulteti i fakultetski smjerovi koji su sastavni dio ovog vodiča razvrstani su prema nekoliko kriterija. Prvenstveno su podijeljeni prema sveučilištima, veleučilištima i visokim školama. Unutar svakog sveučilišta, veleučilišta ili visoke škole fakulteti i fakultetski smjerovi podijeljeni su prema traženoj razini ispita državne mature iz općeobrazovnih predmeta: Hrvatski jezik, Matematika i strani jezik. Upravo po tome ovaj vodič razlikuje se i ističe od nekih drugih jer maturantima olakšava donošenje odluke koja će ujedno biti i u skladu s njihovim interesima i željama, ali i zahtjevima koje pred njih stavljaju potrebne razine državne mature za određeni smjer. U vodiču su navedene i sve dodatne provjere u vidu prijemnih ispita koje pojedini fakulteti zahtijevaju kao uvjet upisa na neko od njihovih usmjerenja. Uz navođenje što pojedini prijemni ispiti podrazumijevaju po pitanju njihovog sadržaja, navedeno je i vrednovanje svakog prijemnog ispita u obliku postotka u ukupnom udjelu rezultata državne mature. Također, naveden je i postotak udjela državne mature u ukupnom rezultatu koji se odnosi na vrednovanje ocjena iz srednje škole za svaki od studijskih smjerova. Vodič sadrži i sve mogućnosti dodatnog bodovanja koje maturanti mogu ostvariti temeljem sudjelovanja i ostvarenih rezultata na županijskim, državnim i međunarodnim natjecanjima, završenom još jednom srednjom školom, kategorizacijom sportaša te na temelju drugih kriterija ili postignuća.