Dan ružičastih majica u Gimnaziji „Matija Mesić“ (28.2.2024.)
Autor: Ines Norac, 29. 2. 2024.

Svake godine svjedoci smo porasta međuvršnjačkog nasilja u svijetu. Isto osuđujemo, ali se želimo i boriti protiv toga prevencijom i unošenjem veselih boja u našu školu. Zbog toga je ove godine naša Gimnazija odlučila podržati i obilježiti Dan ružičastih majica.

Inicijativa Dan ružičastih majica nastala je u znak protesta protiv incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi kada je jedan dječak odlučio obući ružičastu majicu u znak podrške svojoj majci oboljeloj od raka. Dječak je zbog toga doživio vršnjačko nasilje. Kao znak podrške svom prijatelju, dvojica njegovih prijatelja su nekoliko dana nakon toga organizirali prosvjed na koji su obukli ružičaste majice te iste dijelili okupljenima. Inicijativa je ubrzo postala globalna, a poruke mira i prijateljstva došle su i do nas.

Učenike i djelatnike škole potaknuli smo da dana 28. veljače obuku ružičaste majice te da prijave i osude svako nasilje koje se događa oko njih. Smatrajući da vršnjačko nasilje dolazi i u drugim oblicima,  27. veljače organizirali smo i predavanje djelatnice MUP-a gospođe Irene Held (mag. crim.) na temu „Nasilje u mladenačkim vezama“ usmjereno trećim razredima. Osim toga, učenice izborne nastave Psihologije u suradnji s nastavnicom Anom Zdjelarević napravile su izložbeni pano u suterenu škole s prikladnim porukama te se potrudile napraviti prezentaciju s motivacijskim i informativnim porukama o Danu ružičastih majica koji će se ovih dana prikazivati u auli naše škole. Učenici izbornih nastava Psihologije, Sociologije i Politike i gospodarstva, a pod mentorstvom nastavnica Ane Zdjelarević, Sanje Šimunović, Emire Miščančuk i psihologinje Jelene Rukavine, će ove godine držati i vršnjačke edukacije na temu rodnih stereotipa, očekivanja i prava u vezi te nasilnog ponašanja u vezi.

Možemo reći da borba protiv nasilja u školama traje svakoga dana, a ustrajni u toj borbi, Dan ružičastih  majica kao simbol naše borbe obilježavat ćemo i dalje. Pozivamo sve da nam pridružite!