Bez svakoga možeš, samo bez sebe ne
Autor: Jelena Rukavina, 18. 10. 2023.

Svjetski dan mentalnog zdravlja (10.10.) obilježava se kako bi se naglasila
važnost i potreba ulaganja u mentalno zdravlje. Danas se o mentalnom zdravlju
jako puno govori, jer svjedočimo neprestanom porastu broja osoba s narušenim
mentalnim zdravljem, među kojima je i veliki broj tinejdžera.

Razgovarajući o brizi za mentalno zdravlje, a pod snažnim dojmom sve brojnijih vijesti u našoj zemlji koje govore o nasilju nad ženama, skupina učenica koje pohađaju izbornu nastavu psihologije odlučile su povezati ove dvije važne teme. Kao rezultat njihovih promišljanja i vođenih rasprava, nastao je kratki film „Mogu bez tebe“ koji govori o emocionalnom (nevidljivom) nasilju koje nije ni po čemu manje štetno od fizičkog (vidljivog) nasilja. Komentari od strane partnera koji umanjuju vrijednost druge osobe kao i ograničavanja sloboda i izbora, nešto je što mlade djevojke često trpe i prešućuju.
     Kako su uz nasilje nad ženama vezani broji mitovi poput toga da su silovatelji obično stranci, da je žena ponekad i sama
kriva za silovanje te da su žrtve silovanja obično privlačne žene, izložbenim panoom učenice su nastojale srušiti takve mitove i iznijeti činjenice. Nisu zaboravile spomenuti i da muškarci mogu biti žrtve nasilja; podaci govore o tome da 1 od 9 muškaraca doživi neki oblik neželjenog seksualnog iskustva.
     Snažnom porukom - Bez svakoga možeš, samo bez sebe ne – učenice su nastojale djelovati na osvješćivanje svojih vršnjaka o ovom gorućem problemu našeg društva.
      Učenici izborne nastave psihologije će u sklopu obilježavanja Dana mentalnog zdravlja 24.10. posjetiti i Udrugu za unaprijeđenje mentalnog zdravlja i kvalitete života bolesnika sa psihotičnim poremećajem i njegove obitelji - Vrapčići.

U nastavku pogledajte spomenuti kratki film naših učenika.