Povijest političke propagande i društvenih odnosa u Slavonskom Brodu kroz zanimljive izložbe u Arhivu
Autor: Jelena Rukavina, 16. 10. 2023.

Da povijesni svijet arhiva kroz dvije izložbe može na zanimljiv način dočarati usporedbu društvenih i političkih odnosa slavonskobrodskog društva i svih bivših država s onima danas uvjerili su se ovaj tjedan učenici 4. B i 4. E razreda. Njihova profesorica Povijesti Marina Cvijić odvela ih je na posjet dvama izložbama u Državnom arhivu u Slavonskom Brodu- "Politička propaganda kroz zbirku plakata" i "Sve dam - samo da prodam!".

Nakon kratkog uvoda u osnovne zadaće i aktivnosti Arhiva koje su im predstavile arhivistice, učenici su, vođeni zadacima unaprijed dobivenim na satu Povijesti pogledali izložbe. U izložbi o političkoj propagandi kroz plakate mogli su vidjeti plakate iz razdoblja nakon Prvog svjetskog rata do socijalističke Jugoslavije koji su podijeljeni po temama od kulta ličnosti, do ratne propagande, obljetnica, socijalističkih parola i odnosa prema manjinama. Tu su mogli vidjeti kako su građani Slavonskog Broda slavili rođendane Kralja Aleksandra i Petra II. u dvadesetim i tridesetim godinama XX. stoljeća te imendan Ante Pavelića za vrjjeme NDH. Također su uočili različite boje, simbole, parole i vizuale koji su korišteni od strane raznih režima kako bi promovirali svoj cilj ili okaljali onaj političkih protivnika. Također su vidjeli ñkako su se promjenama režima mijenjali i nazivi pojedinih ulica u Slavonskom Brodu.

Druga izložba bila je nešto više "životna" jer prikazuje novinske oglase od kraja XIX. stoljeća do 90-ih godina XX. stoljeća. Teme oglasa su od muško-ženskih odnosa, prodaje, kontakata, hrane i pića te brojne druge. Najčešći zaključak maturanata bio je kako se dosta toga promijenilo i neki bi oglasi zaista danas bili nezamislivi, no da se u konačnici i nije mnogo promijenilo. To su najviše uočili kod vrste proizvoda koji se nude ženama koji su i danas uglavnom oni za uljepšavanje i održavanje doma, a da su oglasi kojima se traži kontakt s osobama suprotnog spola zapravo malo starija verzija Tindera.

Ukoliko i vi želite posjetiti neku od izložbi, vrata Arhiva otvorena su svima, a potrebna je samo prethodna najava.

Marina Cvijić, prof.