DSD II Sprachcamp u Zadru
Autor: Jasna Bošković, 7. 10. 2023.

U organizaciji njemačkog Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu u Zadru je održan  DSD II jezični kamp za učenike četvrtih razreda srednjih škola. U periodu od 27. do 30. rujna 2023. maturanti su imali mogućnost sudjelovati u nizu radionica u cilju usavršavanja svojih jezičnih sposobnosti za nadolazeći DSD II ispit na razini B2/C1 Zajedničkog jezičnog referentnog okvira, analizirati tipove zadataka pisanja, čitanja i slušanja na primjerima zadataka iz DSD II ispita kao i upoznati se sa strategijama tijekom  rješavanja zadataka. Radni je jezik bio njemački.

Učenici su sudjelovali na 6 radionica koje su trajale po 90 minuta. Stečeno znanje su na kraju aktivno primijenili pišući probni esej.

Osim edukativnog aspekta ovoga programa, učenici su razgledali znamenitosti i kulturna obilježja grada Zadra, stekli nova poznanstva te 29. rujna sudjelovali u Europskoj noći istraživača u organizaciji Sveučilišta u Zadru.

U državnom jezičnom kampu sudjelovalo je  83 učenika srednjih škola iz Našica, Slavonskog Broda, Osijeka, Đurđevca, Bjelovara i Varaždina, a predavači/mentori bili su prof. Mette Liebermann, prof. Larissa Vilceanu, prof. Kristian Sučić i prof. Sonja Biermann te  nastavnici matičnih škola uključenih u DSD II program: Mirela Rukavina-Sabo, Lidija Čorni, Sven Pavić, Olja Liović, Silvija Domović, Katarina Beljan, Melanija Klarić i Dunja Sačić.

Ove je godine u kampu sudjelovalo svih 9 učenika četvrtih razreda Gimnazije „Matija Mesić“ koji su polaznici fakultativne nastave Njemački jezik – nastava za njemačku jezičnu diplomu: Lucija Dikanović, Magdalena Prgomet Abramović, Klara Ivančić, Vlatko Ervaćinović, Nikolina Žderić, Antonela Lipovac, Ivan Jelavić, Katarina Ilak i Ivana Milanković.

Glavna organizatorica događanja bila je regionalna povjerenica za njemački jezik, Mette Liebermann. prof

Ovaj je jezični kamp organiziran kao potpora učenicima i nastavnicima hrvatskih škola koje sudjeluju u programu za Njemačku jezičnu diplomu u okviru kojega učenici besplatno stječu međunarodno priznate diplome i potvrde o poznavanju njemačkog jezika. Učenici su bili podijeljeni u 6 mješovitih skupina te su paralelno pohađali radionice koje su vodili izvorni govornici i profesori Njemačkoga jezika iz navedenih gradova.

Popis sadržaja radionica i voditelja radionica:

1. Einstieg + Einleitung – Mette Liebermann / Larissa Vilcenau / Kristian Sučić / Dunja Sačić / Sonja Biermann / Katarina Beljan
  2. Textwiedergabe – Olja Liović / Sonja Biermann
  3. Diagrammauswertung –  Mette Liebermann / Larissa Vilcenau
  4. Begründete Stellungnahme – Melanija Klarić / Kristian Sučić
  5. Leseverstehen – Mette Liebermann / Silvija Domović / Sonja Biermann
  6. Hörverstehen – Lidija Čorni / Kristian Sučić / Sven Pavić / Dunja Sačić / Mirela Rukavina-Sabo

Lidija Čorni, prof.