Učenje povijesti kroz ljudsku perspektivu
Autor: Jelena Rukavina, 28. 9. 2023.

Nastavljamo tradiciju uključivanja živih svjedoka nekih povijesnih događaja u nastavi Povijesti!

Prošli tjedan, u utorak 19.9. profesorica Marina Cvijić organizirala je učenicima 4. B razreda razgovor preko Zoom aplikacije s Amerikancem Kevinom Eitelom, spasiteljem u ruševinama Svjetskog trgovačkog centra 11.9.2001. Razgovor je organizirala već drugu godinu za redom, a povodom 22. obljetnice terorističkih napada na SAD, jednog od događaja koji su obilježili početak 21. stoljeća. U učionici su im se pridružili i učenici 4. E razreda pod nastavom Politike i gospodarstva s profesoricom Emirom Miščančuk.
Gospodin Eitel je šezdesetsedmogodišnji umirovljeni vojnik, inženjer građevine, policajac, vatrogasac i bolničar hitne pomoći koji je bio među prvima koji su dobrovoljno otišli spašavati ljude iz ruševina zgrada WTC-a budući da se u trenutku kada je prvi avion pogodio sjeverni toranj zgrade nalazio odmah preko rijeke Hudson na gradilištu u rodnom New Jerseyu. Budući da u početku spasitelji nisu imali zaštitne maske i odijela, gospodin Eitel već dugi niz godina ima ozbiljne zdravstvene posljedice te je zbog toga bio primoran ići u prijevremenu mirovinu.
Učenicima je iz svoje perspektive ispričao redoslijed događaja tog rujanskog jutra te uvjete u kojima su spašavali ljude zatočene u ruševinama obje zgrade, kojih nije bilo puno. Nakon njegovog izlaganja, učenici su mu postavljali pitanja, a najviše ih je zanimalo kako se on osjećao taj dan gledajući što se događa u njegovoj zemlji te je li išao spašavati jer se netko koga je znao nalazio u zgradama WTC-. On im je odgovorio kako su mu osjećaji bili vrlo kompleksni te da je Amerikancima taj napad bio ogroman šok jer, za razliku od Hrvata, nisu jako dugo imali na svom teritoriju ratna i slična događanja. Rekao je i kako je išao spašavati jer se osjeća da mu je to dužnost i kako bi opet to isto napravio, unatoč posljedicama po zdravlju te brojnim kolegama koje je tijekom godina izgubio zbog bolesti ili posljedica depresije i PTSP-a.
Učenici 4. B razreda nakon toga dobili su izborni zadatak na kreativan način izraziti kako ih se priča dojmila te možete pogledati kakve su divne radove napravili.

Gospodinu Eitelu se zahvaljujemo što je podijelio svoju priču te pomogao mladim naraštajima koji tada nisu bili ni rođeni shvatiti okolnosti povijesnog događaja iz ljudske perspektive, a ne samo kao niz činjenica na papiru.