Likovni kutak
PREDSTAVLJANJE PUBLIKACIJE GRADITELJSKA BAŠTINA GIMNAZIJA NEKAD I SAD NA STROJARSKOM FAKULTETU U SLAVONSKOM BRODU
Autor: Danijela Terzić, 9. 12. 2019.

Dana  21.11.2019. godine na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu održano je predstavljanje publikacije Graditeljska baština Gimnazija nekad i sad.  Publikacija je  tiskani radni materijal projekta čiji su autori likovnjaci, maturanti 2018. godine:  Dora Grgić, Leo Gere, Nikolina Markovac, Kristina Duspara, Mia Mrkalj i Celina Stipić. Na dodatnoj nastavi pod mojim mentorstvom učenici su stvorili komparativnu analizu historicističke i suvremene arhitekture, starog zdanja Gimnazije (današnji Strojarski fakultet) i novog u naselju Slavonija I/8 i potom prezentirali ju izlaganjem i izložbom dvadeset i četiri plakata na Dan škole 2018. godine u Muzeju Brodskog Posavlja. Pojavila se potreba i za tiskanim oblikom sadržaja projekta i tako je nastala  ova zanimljiva knjižica uz potporu Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije. U njoj  ćete pronaći kratku povijest Gimnazije u našem gradu, autentične  arhitektonske planove „stare Gimnazije“  iz 1873., 1874., 1875., 1965.  i 1976. godine  i planove „nove“ škole iz 1972.  i 2016. godine. Oduševit će Vas fotografije kako zdanja tako  i  učenika  s početka i kraja 20. stoljeća. U publikaciji možete naći stari urbanistički plan iz 1912. godine,  troškovnike, dokument/popis uzvanika za polaganje kamena temeljca stare gimnazije iz 1874. godine te  šturu fotodokumentaciju rada u projektu i  njegovog prezentiranja 2018. godine.

Na samom predstavljanju publikacije govorio je ravnatelj Zlatko Markovinović koji je upozorio da  je nužno obrazovanje ne samo u STEM području već i u STEAM (science, technology, engineering, arts and mathemtics) području jer je  njegovanje kreativnosti   preduvjet razvoju  i u znanosti i u kulturi. Dekan Strojarskog fakulteta Ivan Samardžić naglasio je suradnju naše škole i fakulteta, dok pročelnica županijskog odjela za  obrazovanje, šport i kulturu Anica Vukašinović pozdravila je ovakvu nastavu koja se temelji na istraživačkom radu. Kristina Duspara pročitala je pisma učenika koji zbog obveza nisu mogli nazočiti događanju, a ja sam  govorila o tijeku projekta i o svim sadržajima koji nisu stali u publikaciju; zanimljivostima, anegdotama i povijesnim činjenicama.

Više o tome kako je bilo na predstavljanju može se doznati u prilogu slavonskobrodske televizije SBTV iz 22.11.2019., potom na portalu ebrod, na portalu Brodportal, a publikacija u PDF obliku može se preuzeti na poveznici.

Snježana Kauzlarić