« Prosinac 2019 »

Međunarodni dan tolerancije
Autor: Danijela Terzić, 22. 11. 2019.

Povodom Međunarodnog dana tolerancije 16.11. u našoj školi ostvarene su razne radionice s temom tolerancije.  Obilježavanje  Međunarodnog dana tolerancije u Gimnaziji Matija Mesić je u okviru projekta "Pokreni promjenu" kojeg koordinira Lucija Brnić, pedagoginja. Dana 15.11. održane su dvije radionice; Ljudska prava kroz povijest (voditeljica Danijela Zekušić, prof.) i NeTolerancija u književnosti 20. st. (voditeljica Mihaela Šebalj Zavor, prof.). Istog dana u 13h ostvarilo se  događanje (happening) donošenja starih oslikanih cipela u kojima su bile umetnute ispovijesti imaginarnih osoba koje imaju marginaliziran položaj u društvenoj zajednici. Događanje je jedna etapa u edukativno-estetskom projektu „Cipelice pričalice“ čije su voditeljice projekta Snježana Kauzlarić, dipl. pov. umjetnosti i Sandra Buzgo Blažević, prof. hrv. jezika i književnosti. Nakon toga slijedio je okrugli stol na kojem se raspravljalo o empatiji. Voditeljice su bile Lucija Brnić, pedagoginja i Sandra Buzgo Blažević, prof. hrv. jezika i književnosti. U tijeku tjedna izloženi su plakati s temom tolerancije čiji su autori članovi izvannastavne aktivnosti VIZURA –vizualna kultura i likovni izričaj. Volonterski klub Carpe Diem je priredio u kutiji za cipele mudre misli o toleranciji i empatiji. Voditeljice su bile Emira Miščančuk, prof. sociologije i Kornelija Šebalj, prof. engleskog jezika.