Okrugli stol: obrazovanje u STEM području
Autor: Jasna Bošković, 10. 10. 2016.

Obrazovanje u STEM području – mogućnosti i izazovi u EU i RH bila je glavna tema o kojoj su u petak, 7. listopada raspravljali sudionici Okruglog stola koji je u sklopu EU projekta STEM genijalci održan na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu.

Riječ je o gotovo 2,5 milijuna kuna vrijednom projektu kojega sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a provodi se od 23. listopada 2015. i traje do 22. listopada 2016. Nositelj projekta je Gimnazija „Matija Mesić“,  a projektni partneri su Strojarski fakultet Slavonski Brod i Gimnazija Nova Gradiška. Okrugli stol samo je jedan od niza već realiziranih aktivnosti u provedbi ovog projekta, a cilj održavanja istoga je senzibilizirati javnost, osobito odgojno-obrazovni sektor na području Brodsko-posavske županije i regije Slavonija i Baranja vezano uz važnost kreiranja odgojno-obrazovnih politika koje će pratiti svjetske i europske trendove u razvoju STEM područja (Science, Technology, Engineering and Mathematics).

„Na ovom okruglom stolu potaknuli smo i raspravu o problemima s kojima se odgojno-obrazovne ustanove susreću, a to je postojanje izrazito velikog jaza između potražnje i ponude kvalificiranih stručnjaka iz STEM područja i demografske promjene koje dolaze u kombinaciji sa smanjenim interesom za STEM studije. Nama je veliki problem to što imamo sve manje upisa učenika u gimnazijske programe, posebice u prirodoslovno - matematičke gimnazije. Postojeći nastavni planovi i programi u srednjim školama su zastarjeli i usredotočeni na reprodukciju sadržaja poučavanja, a ne na ishode učenja, odnosno učenika te često ne prate razvoj suvremene tehnologije, a što u konačnici dovodi do tog smanjenog broja učenika koji upisuju gimnazijske programe odnosno STEM područje, kao i strukovne škole koje obrazuju takav kadar“, istaknula je Ines Martinović, voditeljica projekta STEM genijalci.

Najavila je ujedno i skorašnji Dan otvorenih vrata STEM kluba kao zadnju aktivnost ovog projekta, te završnu konferenciju istoga 21. listopada na kojoj će javnosti još jednom biti predstavljene sve provedene aktivnosti u proteklih godinu dana.

Napomena: Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Gimnazije Matija Mesić.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Europska unija - ulaganje u budućnost